Yenikapı’da Newroz Coşkusu: Çepni ve Beştaş Sahnede Horon Tepti

İstanbul’daki Newroz kutlaması için yüzbinlerce kişi sabahın erken saatlerinde Yenikapı Miting Alanı’na akın etti. Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Özgür Kadın Hareketi (TJA) ve Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) tarafından organize edilen etkinlik için kentin 39 ilçesinden işçiler, emekçiler, gençler ve kadınlar, 7’den 70’e her kesimden insanlar Yenikapı’ya katıldı.

Mezopotamya’dan alınan habere göre, Newroz alanında yaklaşan yerel seçimlere dair de mesajlar vardı. “Burjuva partilere oy yok. Müteahhitlere oy yok. Oylar Meral Danış Beştaş’a, Murat Çepni’ye” yazılı pankart alana asıldı.

“KÜRT HALKINI YOK SAYANLARA EN BÜYÜK CEVABI 31 MART’TA VERECEĞİZ”

DEM Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayları Meral Danış Beştaş ile Murat Çepni, sahneye çıkarak on binleri selamladı. Kitleye seslenen Murat Çepni, “Her bijî Kawa’lara. 31 Mart’ta hep birlikte kazanacağız, İstanbul’u biz yöneteceğiz. Yürütülen tartışmalara kulaklarımızı tıkıyor, kendimize bakıyoruz. DEM Parti en güçlü biçimde başarıyı elde edecek. Dilimizi, kültürümüzü yok sayanlara, işçi sınıfına açlığı reva görenlere, Kürt halkını yok sayanlara en büyük cevabı 31 Mart’ta vereceğiz. Newroz’un coşkusuyla hepinizi selamlıyorum” dedi.

MERAL DANIŞ BEŞTAŞ: OYUMUZ NE SİZE NE ONA, OYUMUZ KENDİMİZE

Meral Danış Beştaş da, Newroz özgürlüktür. Diyarbakır’da bize laf söyleyip gelip burada bize şirinlik yapmayın. Bu seçimde kırmızı kart gösteriyoruz. Kendimize oy vereceğiz, partimiz etrafında kenetleneceğimizi her fırsatta söylüyoruz. Seçmen değilseniz lütfen seçmen olduğunuz yere gidip oyunuzu kullanın. Çünkü hırsızlık yapıyorlar. Onlar irade hırsızı. Kaçak seçmenlerle Ağrı’yı, Bitlis’i, Siirt’i almaya çalışıyorlar. Ama biz buna izin vermeyeceğiz. Bizim bir ağacımız var. O ağacın etrafında toplanıyor ve diyoruz ki; oyumuz ne size ne ona, oyumuz kendimize” diye konuştu.

HALAYLAR ÇEKİLDİ

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, DEM Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayları Meral Danış Beştaş ile Murat Çepni, barış anneleriyle birlikte Newroz alanına geldi.

Meral Danış Beştaş ve Murat Çepni, halay çektikten sonra Barış Anneleri Newroz ateşini yaktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x