İzmir Büyükşehir’de 7 bin 500 işçi iş bırakma kararı aldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İZELMAN şirketinde çalışan 7 bin 500 işçi, iş bırakmaya hazırlanıyor.

Evrensel’in haberine göre iş bırakma eylemi özellikle ulaşımı etkileyecek. Sabah saatlerinde kent içi ulaşımı sağlamak için yola çıkan yaklaşık bin 300 otobüs hizmet üretmeyecek.

İZELMAN’da ulaşım, park bahçe, büro, fen işleri ve destek hizmetlerinde çalışan işçiler arasında örgütlü DİSK/Genel-İş İzmir 1 ve 3 No’lu şubeler ikramiye ve gıda yardımı ödemelerinde yaşanan gecikmelere ilişkin şube binasında basın açıklaması yaptı.

‘EKSİKSİZ İŞ BIRAKACAĞIZ’

Burada konuşan Genel-İş İzmir 3 No’lu Şube Başkanı Serap Yılmaz “En az 3 haftadır görüşmeler yapıyoruz. Bize söylenen ‘ikramiyeler sıkıntı değil gıdalarla ilgili eksik var’ olmuştu. Bugün gittiğimizde ikramiyelerimizde de sorun olduğu söylendi. Ramazan öncesi erzakları alalım dedik ama ikramiyeler ile sıkıntıların olduğu söylendi. Biz de görüşmelerimizi sonlandık. Bu sefer eksiksiz iş bırakacağız” dedi.

‘OTOBÜSLER DURACAK’

Genel-İş İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Engin Topal ise mart ayının 7’sinden sonra ücretler yatmadığı sürece her an otobüslerin duracağını ifade etti. Topal, “Ayın 7’sinde ikramiye ve gıda kartı ödemelerimiz var. Ücretlerimiz gününde yatmadığı sürece Ramazan ayında girdiğimiz o günlerde otobüsleri durduracağız. İzmirliler yaya gitmek zorunda kalacak. Kimsenin siyasi görüşüne veya kimsenin ekmeğine yağ sürdüğüm yok. Sorumluluğunu aldığımız arkadaşların hakkını istiyorum. Paramızı almadığımız sürece bir sabah otobüssüz uyanacağız” diye konuştu.

Krizin çözülmesi ile ilgili olarak büyükşehir bürokrasisi ile sendika arasında görüşmelerin sürdüğü bilgisi verildi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x